Jak można leczyć nerwicę lękową?

Jak można leczyć nerwicę lękową?

Generalnie takie pojęcie jak nerwica nie funkcjonuje w obecnej klasyfikacji chorób i zaburzeń psychicznych, przyjęło się jednak potocznie określać w ten sposób różnego rodzaju zaburzenia lękowe. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego czym jest oraz jak należy leczyć nerwicę lękową. Przeczytaj go koniecznie!

Objawy nerwicy lękowej

Zacznijmy od tego, że problemy psychiczne dotyczą występowania nadmiernego lub nieadekwatnego do sytuacji lęku pojawiają niezależnie od wieku, wykształcenia, czy statusu społecznego. Bardzo często pierwszy epizod w postaci ataku paniki, czy zaburzeń somatycznych pojawia się w reakcji na określone sytuacje stresowe, które mogą wystąpić już w dzieciństwie. Poza tym zdarza się, że przez wiele lat są niewłaściwie diagnozowane i leczone stricte jako zaburzenia somatyczne.

Leczenie nerwicy lękowej

Trzeba przyznać, że oprócz farmakoterapii bardzo istotne jest, aby równolegle skorzystać z pomocy psychologicznej, której jedną z form jest psychoterapia psychodynamiczna. Musisz wiedzieć, że w tej orientacji terapeutycznej chodzi przede wszystkim o zwiększenie samoświadomości i rozumienia własnych mechanizmów obronnych, do których należą między innymi objawy lękowe. Dlatego też pacjenci, którzy zgłaszają się pierwszy raz na terapię intensywnie koncentrują swoją uwagę właśnie na objawach: bólu brzucha, kołataniu serca, trudnościach z oddychaniem.

Identyfikowanie źródła lęku

Niestety, ale pacjenci właściwie przestają myśleć o innych obszarach swojego życia, gdyż objawy lękowe dezorganizują im codzienne funkcjonowanie. Uporczywy, silny lęk pojawia się przed pracą, po pracy, przed jakimś spotkaniem, wyjściem z domu, wyjazdem i z czasem już nie wiadomo, czego właściwie się boimy. Dlatego wspólnie z terapeutą próbujemy zidentyfikować źródła lęku, sytuacje i myśli, które go wywołują. Przede wszystkim zastanawiamy się nad historią naszych doświadczeń, w momencie których takie „lękowe” przekonania mogły powstać. Ponadto szukamy sytuacji z przeszłości, w których zaczęliśmy reagować właśnie w taki sposób. Bardzo często może być choroba, utrata kogoś bliskiego, długotrwały stres w pracy, w życiu osobistym, czy nagła zmiana sytuacji życiowej. W trakcie psychoterapii jesteśmy zachęcani do odreagowania (opowiedzenia i przeżycia) emocji z tym związanych.

Sposoby reagowania na stresowe sytuacje

W trakcie terapii określamy inne, bardziej konstruktywne sposoby reagowania na powyższe sytuacje. W dużej mierze sprowadza się to do umiejętności rozpoznawania i wyrażania własnych uczuć, myśli i przekonań. Terapia stwarza bezpieczne, pozbawione osądu warunki do ćwiczenia tych umiejętności. Często objawy lękowe stanowią echo wypieranych wspomnień.

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl