Co zrobić, kiedy pojawiają się zaburzenia lękowe z napadami paniki?

Co zrobić, kiedy pojawiają się zaburzenia lękowe z napadami paniki?

Trzeba przyznać, że napady paniki to jedna z form zaburzeń lękowych. Główną cechą charakterystyczna tego zaburzenia jest fakt, iż Pacjenci często szukają pomocy u lekarzy pierwszego kontaktu, przekonani o somatycznych przyczynach ataków. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, w jaki sposób sprawdzić czy to napady paniki. Przeczytaj go koniecznie!

Objawy napady paniki

Zacznijmy od tego, że ostateczną diagnozę powinien postawić psychiatra lub psycholog. Dlatego warto zwrócić się do specjalisty jeśli kilkakrotnie doświadczyliśmy ataku, w którym pojawił się nagły, ograniczony w czasie napad silnego lęku lub uczucia dyskomfortu, który jest:
- nagły, osiąga swoje maksimum w ciągu kilku minut i trwa co najmniej kilka minut,
- niespodziewany (spontaniczny) nie związany w sposób stały z sytuacją czy przedmiotem.
Musimy także zwrócić uwagę na objaw charakteryzuje się wystąpieniem przynajmniej jednego z czterech głównych objawów: drżenie rąk, suchość w ustach, odczucie bicia lub ciężaru serca lub przyspieszenie jego pracy oraz pocenie się.
Poza tym charakterystyczne jest występowanie takich symptomów jak: utrudnienie oddychania, uczucie dławienia się lub dyskomfort w klatce piersiowej, nudności lub nieprzyjemne odczucia brzuszne, zawroty głowy, brak równowagi, wrażenie omdlewania, uczucie oszołomienia, poczucie nierealności przedmiotów albo dystansu czy nierealności samego siebie, obawa przed utratą kontroli, zwariowania, wyłączania się, obawa przed śmiercią, uduszeniem się, poczucie drętwienia lub swędzenia.
Warto wspomnieć także o tym, że częstym elementem towarzyszącym atakom paniki jest „lęk przed lękiem” skutkujący unikaniem niektórych sytuacji czy miejsc. Bardzo często w takich wypadkach można długo nie doświadczać napadów, a głównym problemem staje się ograniczenie samodzielności i mobilności. Musisz wiedzieć, że wówczas mówimy o agorafobii.

Jak pozbyć się napadów paniki?

Na szczęście, pomimo paraliżującej siły takich napadów leczenie tego zaburzenia nie należy do szczególnie skomplikowanych. Musisz wiedzieć o tym, że wiele badań wskazuje, iż najskuteczniejszą formą leczenia jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Przede wszystkim koncentruje ona się na przeformułowaniu katastroficznych myśli związanych z atakami oraz na stopniowym wygaszaniu silnego lęku pojawiającego się w napadach. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że taka terapia wymaga zwykle kilkunastu sesji. Ponadto, czasami pomocne jest przyjmowanie leków obniżających poziom lęku. Jednak decyzję o zastosowaniu farmakoterapii podejmuje lekarz psychiatra. W związku z tym, jeśli dostrzegasz u siebie jakieś większe lub mniejsze napady paniki koniecznie udaj się do specjalisty!

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl