Jak można leczyć zaburzenia depresyjne?

Jak można leczyć zaburzenia depresyjne?

Niestety, ale depresja jest problemem, który dotyka coraz większą grupę ludzi. Do tego stopnia, że uznawana jest obecnie za chorobę XXI wieku czy też za chorobę cywilizacyjną, ponieważ każdego roku liczba osób, u których rozpoznaje się zaburzenia depresyjne wzrasta, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Przede wszystkim jest to spowodowane coraz większą szybkością życia i towarzyszącym jej stresem, wymaganiami, jakie każdego dnia musimy spełniać, zmianą wzorca rodzinnego (coraz więcej osób żyjących samotnie czy w nieformalnych związkach, wzrastająca liczba rozwodów). Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący leczenia zaburzeń depresyjnych. Przeczytaj go koniecznie!

Czym tak dokładnie jest depresja?

Zacznijmy od tego, że depresja to tak naprawdę zróżnicowana grupa kilku zaburzeń, które klasyfikujemy na przykład: jako zaburzenia depresyjne nawracające, reakcje adaptacyjne, dystymie. Zwykle, zależnie od konkretnego rozpoznania obraz kliniczny choroby może się różnić, ale zawsze występują przynajmniej niektóre z podstawowych objawów depresji, do których zaliczamy: spadek lub znaczne wahania nastroju (również drażliwość- która szczególnie często występuje w depresji u osób po 65 roku życia), spadek aktywności, motywacji do działania, zmniejszenie odczuwania przyjemności, lęk, zaburzenia rytmów dobowych, w tym zaburzenia snu, a także zmiana apetytu i libido. Występują wtedy także: objawy somatyczne, tj. objawy „z ciała”, np. ból głowy, bóle brzucha, poczucie niskiej wartości, poczucie winy, „czarne” widzenie przyszłości, siebie i świata oraz myśli samobójcze i – w skrajnym przypadku – zamiary samobójcze.

Leczenie zaburzeń depresyjnych

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie depresję, warto pomyśleć o leczeniu, gdyż nie leczona choroba może się nasilać, jest przy tym stanem bardzo inwalidyzującym funkcjonowanie Pacjenta i potencjalnie śmiertelnym. Dlatego, jeśli ktoś ma myśli i tendencje samobójcze wymaga to zawsze pilnej konsultacji psychiatrycznej.
Generalnie, w leczeniu depresji stosuje się różne metody, wśród których podstawową jest wciąż farmakoterapia (czyli leki przeciwdepresyjne). Musisz wiedzieć, że obecnie mamy dostępne tzw. leki przeciwdepresyjne nowej generacji, które w porównaniu do leków starszych mają zbliżoną skuteczność, a charakteryzują się znacznie lepszą tolerancją (tzn. powodują istotnie mniej działań niepożądanych).
Oczywiście wszystkie leki przeciwdepresyjne mają zbliżone do siebie działanie na poziomie ogólnym, tzn. poprawiają nastrój, zwiększają aktywność, zmniejszają lęk. Lekarstwa różnią się bardzo jeśli idzie o szczegóły – jeden lek bardziej wpływa na aktywność, inny poprawia sen, kolejny działa najsilniej przeciwlękowo.

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl