Na czym polega psychoterapia depresji?

Na czym polega psychoterapia depresji?

Co ciekawe, według najnowszych badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, psychoterapia kognitywna (poznawcza) jest skuteczną metodą zwalczania objawów depresji. Mało tego, okazuje się, że psychoterapia jest lepszą kuracją niż leki przeciwdepresyjne, ponieważ zapobiega również nawrotom choroby. Większość psychologów klinicznych podkreśla jednak, iż najlepsze rezultaty leczenia daje synergia metod, a więc łączne zastosowanie farmakoterapii i metod psychoterapeutycznych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, na czym polega psychoterapia depresji i jakie metody terapeutyczne się stosuje. Przeczytaj go koniecznie!


Skuteczność psychoterapii

Zacznijmy od tego, że wspomniane badanie amerykańskich naukowców jest największym z dotychczas przeprowadzonych. Otóż uczestniczyło w nim dwieście czterdzieści osób dotkniętych depresją (od łagodnej do ostrej formy). Porównano skuteczność przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i seansów psychoterapii. Całe badanie miało dwa etapy: etap leczenia objawów, który trwał 4 miesiące i etap obserwacji, trwający 12 miesięcy. Już po pierwszym etapie eksperymentu leczenie farmakologiczne i psychoterapia okazały się skuteczne w równym stopniu. Co ważniejsze, w obu grupach objawy depresji zostały złagodzone u 58% badanych, a całkowicie ustąpiły u około 40%. Dopiero po 12 miesiącach od zakończenia leczenia nawrót choroby wystąpił u 76% osób stosujących antydepresanty i tylko u 31% badanych poddanych psychoterapii.

Metody leczenia depresji

Terapia kognitywna to stosunkowo nowa forma psychoterapii, która uczy ludzi zmiany negatywnych myśli, często niezgodnych z rzeczywistością, na pozytywną wizję świata. Robert DeRubeis, szef badania i profesor psychologii na Uniwersytecie w Pensylwanii wyjaśnia, że psychoterapia daje ludziom chorym na depresję narzędzia, dzięki którym są w stanie samodzielnie radzić sobie z problemami, czego nie są w stanie uczynić leki. Ponadto wyniki badań wskazują na to, że chorzy na depresję mają obecnie wybór między dwiema metodami leczenia o potwierdzonej skuteczności: leczenie farmakologiczne i psychoterapia kognitywna. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że niektóre osoby lepiej reagują na leki przeciwdepresyjne niż na rozmowę. Jednak według Roberta DeRubeisa, w terapii kognitywnej niezwykle istotne są: doświadczenie terapeuty, motywacja i otwartość pacjenta. Najlepszą strategią w podejmowaniu decyzji o leczeniu jest dostosowanie terapii do konkretnego przypadku. Warto jednak wspomnieć o tym, że według niektórych specjalistów, naprawdę skuteczne jest jedynie połączenie obu metod leczenia.
 

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl