Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Czym jest depresja i jak ją leczyć?

Niestety, ale zaprzeczenie i negacja przeżywanych uczuć prowadzi w rezultacie do ich nasilenia, a wynika to z faktu, iż boimy się swoich słabych stron i trudności, które pojawiają się w życiu. Zwykle nie tolerujemy wątpliwości, poczucia zagubienia, bezradności. Dlatego oczekujemy od siebie zdecydowania, dobrego radzenia sobie ze stresem. No cóż, przyczyn należy szukać w naszej kulturze, która promuje głównie pozytywne emocje, a także w sposobie wychowania, w którym zabrakło rozmów na temat różnych uczuć. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący leczenia depresji. Przeczytaj go koniecznie!

Po czym poznać, że mamy depresję?

Zacznijmy od tego, że depresja rozumiana jako reakcja na sytuacje stresowe staje się powodem wstydu i napiętnowania. W związku z tym, kiedy pojawiają się objawy depresji: lęk, brak motywacji do działania, obniżony nastrój, pierwszą naszą reakcją na nie jest sprzeciw i brak akceptacji choroby. Niestety jednak zalecenie lekarza o długotrwałym przyjmowaniu leków i podjęciu psychoterapii często budzi zdziwienie i niedowierzanie, ponieważ wydaje nam się, że przecież powinniśmy sami umieć sobie poradzić.
Zapominamy o tym, że umiejętność przyjęcia pomocy, czy to ze strony specjalistów, czy bliskich osób i przyznanie się do zachorowania, czy też kryzysu psychicznego daje prawdziwą szansę na przezwyciężenie go i dalszy rozwój. Wręcz paradoksalnie, przyznanie się do słabości i „nieradzenia sobie” stwarza możliwość wyjścia z depresji. Musimy być świadomi, że „wyrzucanie sobie” zachorowania utrwala negatywny obraz samego siebie, wzmaga poczucie winy, a tym samym wzmacnia objawy depresji.

Czym jest depresja?

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć powody kryzysu i dokonać potrzebnych zmian w życiu. Nierzadko przyczyny te sięgają całego naszego życia, a bieżąca sytuacja była tylko okazją dla ich ujścia. Musisz wiedzieć, że w ujęciu psychodynamicznym depresja rozumiana jest m.in. jako „zamrożenie uczuć”. Chodzi oto, że zamrożeniu, czy wytłumieniu ulegają takie nieprzyjemne uczucia jak: złość, smutek, poczucie straty, poczucie porażki, rozczarowanie. Uczucia „nie dopuszczane” do głosu z czasem powodują objawy somatyczne, brak energii i siły do działania. Otóż depresja, która potocznie rozumiana jest jako załamanie, czy poddanie się, jest w gruncie rzeczy nie poddawaniem się takim stanom, jak żałoba, porażka, złość. Dlatego im bardziej walczymy z tym co nieuniknione w życiu, tym mocniej te uczucia utrwalają się, ale w formie przewlekłych objawów.

Leczenie depresji

Przede wszystkim, dzięki leczeniu depresji mamy szansę lepiej zrozumieć siebie, swoje otoczenie, ale też dokonać potrzebnych zmian w dotychczasowym, często nawykowym sposobie myślenia i reagowania.

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl