Czy potrafimy się ze sobą komunikować w związku?

Czy potrafimy się ze sobą komunikować w związku?

Komunikacja w związku to bardzo ważna sprawa, a niestety bardzo często mamy z nią spore problemy. Dlatego, zastanawiając się nad komunikacją w naszym związku warto zadać sobie kilka ważnych pytań. Poniżej znajdziesz krótki opis ważnych pytań, nad którymi powinniście się zastanowić tworząc związek. Przeczytaj je koniecznie!

Czy w ogóle ze sobą rozmawiamy?

Chodzi oto, czy komunikujemy się ze sobą werbalnie, mówimy to, co myślimy i czujemy, czy raczej poprzez działania, konkretne zachowania pokazujemy sobie te treści. Przykładem może być to, że ze złości na żonę mąż po pracy siedzi godzinami przed komputerem, choć wie jak bardzo ją to irytuje.


Co do siebie mówimy? Czy są to nasze myśli, uczucia i oczekiwania? Czy raczej oceny i zarzuty stawiane partnerowi?

Musisz wiedzieć, że bliskiej i bezpiecznej atmosferze w związku sprzyja przestrzeganie paru podstawowych zasad: mówienie, a nie robienie, kontakt pozawerbalny podczas rozmowy oraz mówienie w pierwszej osobie liczby pojedynczej – „Jest mi smutno, że wyjeżdżasz”, brzmi dużo lepiej niż „Znowu zostawiasz mnie samą”. Powinniśmy też unikać uogólnień typu: „ty zawsze”, „ty nigdy”, bo wiadomo, że nie są zgodne z rzeczywistością. Ważne jest także formułowanie własnych oczekiwań zamiast wygłaszanie pretensji, po tym jak nasze potrzeby nie zostały zaspokojone. Istotne jest także odwoływanie się do konkretnych sytuacji i przykładów, aktywne słuchanie oraz umiejętność powtórzenia, tego, co usłyszeliśmy.

Jak ze sobą rozmawiamy?

Zastanówmy się, czy są to jednostronne monologi i kto je wygłasza oraz czy słuchamy partnera? Ważne jest też jakim tonem głosu do siebie mówimy – czy krzyczymy, czy mówimy cicho i nieśmiało? A także jak się zachowujemy podczas rozmowy? Czy na siebie patrzymy? Czy raczej odwracamy się, albo wykonujemy inne czynności?

Kilka zasad, które mogą zmienić wasz związek na lepsze

Zawsze nam się wydaje, że wiele razy słyszeliśmy o tych zasadach – tylko dlaczego tak trudno jest się ich trzymać, kiedy chcemy rozmawiać z bliską nam osobą? Oczywiście powodów może być wiele, należy ich szukać w naszych indywidualnych doświadczeniach, naszej historii, temperamencie, utrwalonych przekonaniach. Na pewno trudności ze słuchaniem mogą mieć osoby nadmiernie skupione na sobie, bierno-agresywne, obawiające się konfrontacji, czy konfliktu. Musisz wiedzieć, że monolog – podobnie – jest sposobem komunikacji dla osób nie ciekawych, czy obawiających się usłyszeć o myślach i uczuciach partnera. Ponadto może być też sposobem na poradzenie sobie z własnymi trudnymi uczuciami.
Natomiast unikanie rozmów może wynikać z lęku przed zranieniem partnera, a w dalszej kolejności przed rozpadem związku.

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl