Na czym polega psychoterapia systemowa?

Na czym polega psychoterapia systemowa?

Słyszałeś kiedyś o czymś takim, jak psychoterapia systemowa? Jest to psychoterapia, która rozumie rodzinę jako złożony system, w którym jej członkowie wzajemnie na siebie oddziałują tworząc sieć zależności. Przede wszystkim zakłada się, że jeśli jeden z członków rodziny ma trudności, w którymś z obszarów codziennego funkcjonowania, to nie pozostaje to bez wpływu na pozostałe osoby. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego na czym polega psychoterapia systemowa. Przeczytaj go koniecznie!

Psychoterapia systemowa, a pary

Zacznijmy od tego, że podobne mechanizmy jak w psychoterapii systemowej obserwujemy na poziomie par. To naturalne, że każda para przechodzi przez różne etapy swojego rozwoju, na których zmieniają się potrzeby, możliwości i wzajemne oczekiwania partnerów. Bardzo często zdarza się, że pomimo nowej sytuacji, partnerzy pozostają przy starych, sprawdzonych wzorcach funkcjonowania, które nie odpowiadają ich nowym potrzebom. W związku z tym, jeśli tak się dzieje i para nie może przejść przez kryzys samodzielnie, pomocne może być wsparcie psychoterapeuty.

Główne założenia psychoterapii systemowej

Przede wszystkim, w psychoterapii systemowej zakłada się istnienie nadrzędnych mechanizmów odpowiedzialnych za to, co dzieje się w parze. Musisz wiedzieć, że taka terapia polega na rozpoznawaniu tych mechanizmów oraz identyfikowaniu udziału każdego z partnerów w ich utrzymywaniu. Bardzo dużą wagę przywiązuje się również do wzorców i doświadczeń jakie partnerzy wynieśli ze swoich rodzinnych domów oraz ich wpływowi na codzienne zachowania i oczekiwania w stosunku do partnera.

Jak wygląda terapia par?

Generalnie rzecz ujmując - terapia par to cykl spotkań, podczas których partnerzy wraz z terapeutą pracują nad lepszym zrozumieniem swojej sytuacji oraz wypracowaniem nowych rozwiązań satysfakcjonujących obie strony. Zazwyczaj liczba spotkań nie jest z góry określona, z reguły waha się między 10, a 15 spotkaniami. Oczywiście zdarza się jednak, że wystarczająca jest mniejsza liczba spotkań, lub, z drugiej strony istnieje konieczność dłuższej pracy. Takie spotkania trwają 1,5 godziny i odbywają się raz na dwa tygodnie.
Warto wspomnieć także o tym, że pierwsze spotkanie lub kilka spotkań w zależności od potrzeb mają charakter konsultacyjny, ponieważ ich zadaniem jest zbadanie motywacji obu partnerów do podjęcia terapii oraz sprawdzenie czy partnerzy mają wspólny cel, nad którym oboje chcieli by pracować. Chodzi oto, że określenie wspólnego celu, obszarów zmiany dla obu partnerów jest podstawą podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii pary. Gdy okaże się, że partnerzy mają rozbieżne cele to nie proponuje się psychoterapii systemowej, a indywidualną.

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl