Jakie są etapy w związku?

Jakie są etapy w związku?

Zarówno relacje małżeńskie jak i partnerskie przechodzą przez określone etapy rozwoju związku. Oczywiście każda z faz charakteryzuje się konkretnymi zachowaniami, zadaniami do wypełnienia oraz problemami, które mogą się pojawić. Dlatego warto poznać kolejne etapy i ich charakterystyki, gdyż dzięki temu łatwiej będzie nam określić, czy trudności, które przeżywamy w związku są tzw. kryzysem normatywnym, czyli czymś typowym, wpisanym w daną fazę rozwoju relacji czy też są kryzysem relacji, zagrożeniem dla niej. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jakie etapy przechodzimy będąc w związku. Przeczytaj go koniecznie!

Pierwszy etap, przez który przechodzimy będąc w związku

Zacznijmy od tego, że na początku para „dociera się”: ustala zasady, na których ma się opierać ich relacja. Zwykle są to ustalenia wprost: negocjacje, wypracowane kompromisy, ale również ustalenia nie wprost, o których się nie mówi, ale „same się dzieją”. Jednak bardzo ważnym zadaniem, charakterystycznym dla tego etapu, jest stworzenie tożsamości związku, a więc wyodrębnienie się partnerów ze swoich rodzin pochodzenia i zbudowanie nowej, ważnej relacji. Ponadto jest t0o również czas kształtowania się granic związku, a więc tego kogo i jak blisko jesteśmy w stanie zaprosić i zaangażować w nasze sprawy. Zwykle zadania te bywają trudne do wykonania, zwłaszcza gdy partnerzy wywodzą się z rodzin, które kierowały się różnymi zasadami. Musimy być świadomi tego, że wypracowanie własnych reguł bywa procesem żmudnym i wymagającym cierpliwości.

Etap drugi – pojawienie się dziecka

Oczywiście kolejnym etapem jest pojawienie się dziecka, a więc przekształcenie duetu w trójkąt. Niestety, ale pogodzenie potrzeb, oczekiwań i interesów całej trójki bywa niełatwe, ponieważ nie da się być bardzo blisko w kontakcie z dwiema osobami równocześnie, zawsze jedna z osób w tej małej grupie jest trochę dalej niż dwie pozostałe. Dlatego warto poobserwować jak to jest w naszym domu, czy zawsze te same dwie osoby stanowią nierozłączną parę (np. mama i dziecko), a jedna (np. tata) jest trochę z boku, czy dopuszczamy zmiany w tym układzie? Poza tym w tym okresie mogą się również zaznaczyć różnice związane z postawami rodzicielskimi partnerów. Dotyczą one na przykład tego - jak chcemy postępować z dzieckiem, według jakich zasad chcemy je wychowywać i co jest ważne w rodzinie? Są to pytania, z którymi nieuchronnie przyjdzie nam się mierzyć. Natomiast, gdy dzieci dorastają pojawiają się inne kwestie – związane z kontaktami dziecka ze światem zewnętrznym. Trzeba zdecydować kto powinien opiekować się dzieckiem oraz kiedy jest dobry moment na wypuszczanie dziecka w świat (opiekunka, przedszkole, nocowania poza domem).

Poradnik na temat kryzysów w związku i terapii par. Wskazówki i informacje o zaburzeniach depresyjnych i lękowych. 

ul. Marynarska 13, Warszawa

802 544 588

kontakt@pejzazedzwiekowe.pl